New Page 1

              

Menu:

 

 

 

 

 HOME

 » SERIAL
 O serialu
 Aktorzy
 Bohaterowie
 International
 Sliders w Polsce
 Oglądalność

 Zegar i Tunel
 Książki i Komiksy
 
Płyty DVD
 Kasety VHS
 Teksty

 » ODCINKI
 Sezon 1
 Sezon 2
 Sezon 3
 Sezon 4
 Sezon 5
 Sezon 6 PL
 Season 6 ENG

 » GALERIA
 Tapety
 Fotki
 Avatary
 

 » DOWNLOAD
 Napisy
 
 Czołówka
 Pliki Video
 Muzyka
 Inne Pliki

 » STRONA
 Redakcja
 Kontakt   
 Archiwum
 Linki

   
  "Skutki Zjazdów"

Sezon 1       Sezon 2       Sezon 3       Sezon 4       Sezon 5       Sezon 6

Streszczenie

 OPIS ODCINKA

Odcinek powstał na podstawie fan fica Ibrahima Ng pt. Slide Effects. Ponad 40-stronicowy scenariusz można przeczytać TUTAJ.

Odkąd w 2011 roku przeczytaliśmy fan fic pt. Slide Effects, wiedzieliśmy, że to idealny reset, który mógłby być początkiem szóstego sezonu serialu Sliders. Pomysł zaprezentowany przez Ibrahima Ng nie był jednak jego własnym - bazował on na oryginalnym pomyśle twórcy serialu, Tracy’ego Tormé. Nie jest tajemnicą, że Tormé został odsunięty od serialu Sliders na początku trzeciej serii. W WYWIADZIE w 2009 roku ujawnił, że w 1996 roku stworzył swój własny pomysł na zresetowanie wydarzeń rozgrywających się już po jego odejściu, na wypadek gdyby kiedyś ponownie wrócił do tworzenia serialu Sliders. Jak wiemy tak się nigdy nie stało. Tormé ujawnił w 2009 roku, że jego pomysł na reset polegał na przywróceniu oryginalnej czwórki bohaterów, czyli Quinna, Wade, Remmy’ego i profesora. Twórca planował użyć do tego wątku Kromaggów - miało się okazać, że w momencie gdy widzieliśmy przygody bez profesora i bez Wade, ale za to z Maggie czy Colinem, to obserwowaliśmy symulację Kromaggów, a nie przygody naszych Slidersów.  

Właśnie na bazie tego pomysłu Ibrahim Ng stworzył w 2011 roku ponad 40-stronicowy scenariusz. Z kolei serwis Sliders.PL w 2020 roku z okazji 25-lecia debiutu serialu Sliders i 20-lecia jego zakończenia - zaadoptował scenariusz Slide Effects na potrzeby wirtualnego szóstego sezonu.

W pomyśle Ibrahima Ng dokonaliśmy kilku zmian. Stwierdziliśmy jednocześnie, że mimo iż fan fic Slide Effects jest doskonałą kontynuacją serialu, to jednak niepełną. Aż się prosiło, aby dołączyć do tego kilka dodatkowych odcinków, a na samym końcu zaprezentować wielki finał, który podsumuje wątki nie tylko oryginalnych Slidersów, ale także tych Slidersów alternatywnych, których losy zakończyły się wielkim cliffhangerem w odcinku 5x18 The Seer. Tego tematu fan fic Slide Effects nie podejmuje – stąd nasze rozwinięcie pomysłu aż na 13 odcinków, które mogłyby stanowić pełny, szósty sezon. W efekcie serial Sliders liczyłby łącznie aż 101 odcinków lub równe 100, jeśli policzymy dwa odcinki pilotowe jako jeden. Dodajmy, że w 2013 roku była już jedna próba wykorzystania fan fica Slide Effects na potrzeby stworzenia nieoficjalnej szóstej serii. Mowa o pomyśle na fanowski serial animowany, będący kontynuacją serialu aktorskiego. Skończyło się niestety tylko na planach >> KLIK! My postanowiliśmy te pomysły rozwinąć w formie opowiadań, które definitywnie zamykają wszystkie urwane wątki.

Nasz pomysł na sezon szósty i nową linię czasową całego serialu zobrazowaliśmy na załączonej powyżej infografice (kliknij, by powiększyć). Na samym środku widnieje oś serialu podzielona na sześć sezonów. Kolorem niebieskim oznaczyliśmy linię czasową oryginalnej czwórki Slidersów, których przygody obserwowaliśmy w sezonie pierwszym, drugim i do połowy serii trzeciej. Następnie od drugiej połowy sezonu trzeciego, przez cały sezon czwarty i piąty widzieliśmy przygody alternatywnej grupy (czerwona linia czasowa), której przygody były momentami tragiczne (np. śmierć bohaterów). W sezonie szóstym następuje powrót oryginalnej czwórki Slidersów (Quinn, Wade, Remmy, Arturo) przy jednoczesnym uwzględnieniu aż ośmiu alternatywnych Slidersów, których przygody obserwowaliśmy od połowy serii trzeciej do piątej (Quinn2, Wade2, Remmy2, Arturo2, Maggie, Colin, Mallory, Diana).  

Ibrahim Ng zakładał, że w symulacji Kromaggów Quinn widział przygody różnych swoich sobowtórów - co świat to inny alter-ego. My założyliśmy, że w symulacji widzimy cały czas tę samą grupę, której dzieje okazały się tragiczne – grupa najpierw utraciła profesora, potem Wade, a następnie Colina i Quinna.

Ibrahim Ng założył, że Slide Effects nadpisuje cały sezon trzeci, czwarty oraz piąty, czyli tak naprawdę przygody oryginalnej czwórki według jego wizji mieliśmy oglądać jedynie w serii pierwszej i drugiej. My z kolei założyliśmy, że przygody naszej oryginalnej czwórki Slidersów obserwujemy włącznie do odcinka 3x13 Murder Most Foul. Dlaczego? Wyszliśmy z założenia, że niezbyt uzasadnione jest wykreślanie pierwszej połowy trzeciego sezonu, w której obserwujemy przygody oryginalnej czwórki. Z kolei w odcinku 3x14 Slide Like an Egyptian nastąpiła ogromna zmiana – Slidersi przegapili zjazd i zaczęli korzystać z nowego, egipskiego zegara. Według nas był to początek ciągu przyczynowo skutkowego, który doprowadził do takich wydarzeń jak śmierć profesora w świecie z pulsarami. Przyjęliśmy zatem, że nasza oryginalna czwórka również trafiła do egipskiego świata, ale opuściła go bezproblemowo za pomocą zegara Quinna, czego w serialu na własne oczy nie widzieliśmy. W związku z tym to, co obserwujemy w serialu w odcinku 3x14, to przygoda alternatywnego Quinna2 i jego przyjaciół, którzy przegapili wówczas zjazd. Od tego momentu aż do finałowego odcinka 5x18 The Seer obserwowaliśmy przygody nie naszych oryginalnych Slidersów, a przygody alternatywnej grupy.  

Przyjęliśmy, że od odcinka 3x14 do 5x18 oryginalna czwórka Slidersów stale korzystała z oryginalnego zegara Quinna i odwiedzała te same lub zbliżone światy, które były odwiedzane przez alternatywnych Slidersów. Tych przygód oryginalnej czwórki nie widzieliśmy jednak na ekranach telewizorów - mogły być one czasem podobne, a czasem inne względem tego co widzieliśmy od odcinka 3x14 do finałowego 5x18. Nie było w nich na pewno problemów z egipskim zegarem, ani nie było w tych przygodach Maggie, Colina, Diany czy Mallory’ego.

Założyliśmy także, że w tym czasie między Quinnem i Wade powstała romantyczna więź, której efekt widzimy na końcu naszego odcinka 6x01. Pomysł ten związany jest z tym, że pierwotnie twórcy serialu planowali pogłębienie uczuciowej relacji między Mallorym a Wells, jednak z czasem zostało to całkowicie zapomniane, a miejsce Wade zajęła Maggie. Skoro jednak założyliśmy, że oryginalna czwórka przez cały czas trwania sezonu 3, 4 i 5 przeżywała niewidziane na ekranie alternatywne przygody, to między Wade a Quinnem mogła wówczas zostać odbudowana romantyczna więź, której zalążek widzieliśmy w pierwszej serii. Jednocześnie nie chcieliśmy, by sezon szósty przerodził się w love story. Wyszliśmy z założenia, że skoro wątki romantyczne nigdy nie były w serialu Sliders na pierwszym planie, to związek Quinna i Wade musi być zaznaczony delikatnie przez np. pojedyncze przytulenie lub pocałunek.

Bardzo nam się spodobał pomysł Ibrahima Ng, aby Quinn poznał w odcinku 6x01 Slide Effects prawdę na temat profesora Arturo. To jeden z urwanych wątków serialu, który nie został wyjaśniony i który postanowiliśmy wykorzystać w naszym pomyśle na sezon szósty.  

Zdjęcia: Brick Lady

 

 

© SLIDERS PL - www.sliders.pl All rights reserved!