New Page 1

              

Menu:

 

 

 

 

 HOME

 » SERIAL
 O serialu
 Aktorzy
 Bohaterowie
 International
 Sliders w Polsce
 Oglądalność

 Zegar i Tunel
 Książki i Komiksy
 
Płyty DVD
 Kasety VHS
 Teksty

 » ODCINKI
 Sezon 1
 Sezon 2
 Sezon 3
 Sezon 4
 Sezon 5
 Sezon 6 PL
 Season 6 ENG

 » GALERIA
 Tapety
 Fotki
 Avatary
 

 » DOWNLOAD
 Napisy
 
 Czołówka
 Pliki Video
 Muzyka
 Inne Pliki

 » STRONA
 Redakcja
 Kontakt   
 Archiwum
 Linki


  "Konwergencja, Część II"

Sezon 1       Sezon 2       Sezon 3       Sezon 4       Sezon 5       Sezon 6

Streszczenie

 OPIS ODCINKA

Odcinek 6x13 powstał na bazie autorskiego pomysłu redakcji Sliders.PL.  

W finałowym odcinku musiało dojść do ostatecznej konfrontacji Slidersów z trzema czarnymi charakterami serialu. Kromaggowie zostali pokonani za pomocą wirusa i Fali, Zercurvianie za pomocą eksplozji statku i Fali, a Logan za pomocą Marauda. Dodajmy, że Diana tak udoskonaliła mechanizm Fali, że odesłał on do innego wymiaru nie tylko istoty żywe mające obcą sygnaturę kwantową, ale i przedmioty nieożywione. Dzięki temu na budynki Los Angeles nie spadły puste wraki statków Kromaggów i Zercurvian.

Faktem jest, że wszelkie ulepszenia zegara, poczynając od odcinka The Exodus, Part I; dotyczyły zegara egipskiego, którym posługiwała się alternatywna grupa Slidersów. Modyfikacje te nie dotyczyły oryginalnego zegara Quinna, którym pochodząca z naszego świata czwórka bohaterów posługiwała się w czasie trwania całej sześciosezonowej opowieści. Jak to zatem możliwe, że profesor był w stanie wydobyć współrzędne naszego świata z oryginalnego zegara Quinna, skoro urządzenie nie magazynowało współrzędnych? Profesor najprawdopodobniej zrobił to w ten sam sposób co Czarnoksiężnik, czyli sobowtór Quinna, w odcinku 2x01 Into the Mystic. We wspomnianym epizodzie w jakiś nieokreślony sposób Czarnoksiężnik wydobył współrzędne naszego świata z oryginalnego zegara, czego efekt widzimy na końcu tego epizodu. Dodajmy, że profesor pracując kilka miesięcy w Centrum Badań Zjazdów Diany Davis nabył wielu nowych umiejętności, którymi wcześniej nie dysponował, więc jego wiedza na temat zjazdów mogła już w tym momencie dorównywać wiedzy Czarnoksiężnika z odcinka 2x01. Arturo wiedział, jak wydobyć współrzędne z urządzenia, które na pierwszy rzut oka ich nie zapisywało.

Bardzo nam zależało, by w ostatnim odcinku sobowtór profesora Arturo, który oszukał naszego profesora, odkupił swoje winy. W tym celu zastosowaliśmy lustrzaną scenę nawiązującą do końcówki odcinka The Exodus, Part II, kiedy to Maximillian Arturo zginął zastrzelony przez Rickmana w momencie ratowania życia Quinnowi. W przypadku naszego odcinka 6x13 profesor w analogiczny sposób zginął z ręki Marauda.  

W naszej sześciosezonowej wizji serialu Sliders tak naprawdę mieliśmy do czynienia aż z czterema różnymi profesorami Arturo. Nasz oryginalny profesor to ten, który został porzucony w świecie z niebieskim mostem Golden Gate i który po wielu latach samotnej wędrówki trafił do świata Diany i Mallory’ego, gdzie po jakimś czasie przypadkiem napotkał na swoich dawnych towarzyszy. Tego Arturo widzieliśmy w serialu od pierwszej serii do odcinka Post-Traumatic Slide Syndrome w serii drugiej, a także w ostatnim odcinku serii szóstej. Drugi profesor to ten, który pochodził ze świata z niebieskim mostem Golden Gate i którego widzieliśmy w serialu od odcinka drugiej serii Post-Traumatic Slide Syndrome do połowy trzeciego sezonu, a następnie przez cały sezon szósty. Profesor ten był śmiertelnie chory, choć między wydarzeniami przedstawionymi w serii trzeciej i szóstej choroba nie postępowała. Trzeci profesor to oryginalny Arturo alternatywnej grupy Slidersów, który został porzucony w świecie z zielonym mostem Golden Gate i którego po latach odnalazł Remmy. Profesor ten nie chorował. Po odzyskaniu Quinna i Wade wyruszył wraz z nimi i z Rembrandtem na dalsze poszukiwania domu. Tego Arturo widzieliśmy w serialu jedynie raz: w przedostatnim odcinku szóstej serii w retrospekcji. Z kolei czwarty Arturo to ten, który pochodził ze świata z zielonym mostem Golden Gate, który chorował na śmiertelną chorobę i który zginął z rąk Rickmana. Tę wersję profesora widzieliśmy jedynie w kilku odcinkach trzeciej serii: Slide Like an Egyptian, Paradise Lost, The Last of Eden i w dwóch częściach The Exodus.

Chcieliśmy, aby na samym końcu szóstego sezonu bohaterowie ostatecznie wrócili do domu, zwłaszcza po tym jak kilka odcinków wcześniej już tam dotarli. Ostatnia scena może jednak posłużyć do różnego rodzaju kontynuacji. Najprawdopodobniej Quinn, Wade, Remmy i Arturo wrócili do swojego wymiaru, ale czy aby na pewno? Czy most Golden Gate o kolorze czerwonym to wystarczający dowód na to, że to nasz świat? Może profesor wydobył z zegara niewłaściwe współrzędne i bohaterowie trafili do kolejnego, podobnego świata? Ostatnia scena z jednej strony daje nadzieję na to, że Slidersi prawdopodobnie wrócili do rodzinnego wymiaru, ale z drugiej strony ta sama scena zostawia odbiorcę w niepewności, bo odcinek kończy się w momencie, zanim bohaterowie zdążą zdobyć na to niezbite dowody. To zabieg celowy - po to, aby po zakończeniu naszej szóstej serii teoretycznie można było napisać kolejny sezon ze Slidersami, którzy nadal błądzą i szukają domu. Jeśli jednak założymy, że w ostatnim odcinku szóstej serii oryginalna czwórka rzeczywiście trafiła do domu, to pamiętajmy, że gdzieś w ogromnym multiświecie czwórka alternatywnych Slidersów nadal podróżuje.

Przy powtórnym oglądaniu serialu Sliders warto zwrócić uwagę, że ostatni odcinek trzeciej serii z naszymi Slidersami to odcinek Murder Most Foul - odcinek z Teatrem, w którym profesor odgrywał rolę detektywa Reginalda Doyle'a. Odcinek ten jest swego rodzaju symulacją innej rzeczywistości i stanowi zapowiedź, zajawkę, że od kolejnego odcinka, czyli od Slide Like an Egyptian, będziemy mieli do czynienia z oglądaniem alternatywnej grupy podróżników poprzez symulację Kromaggów.

Powrót naszych Slidersów do domu sprawił, że po zakończeniu całego serialu pojawiło się kolejne uzasadnienie, dlaczego akurat od odcinka, w którym pojawił się egipski zegar, obserwowaliśmy alternatywnych Slidersów w symulacji Kromaggów. Widzimy to w następujący sposób: serial Sliders okazał się opowieścią o czwórce przyjaciół z naszego świata, których perypetie obserwowaliśmy na początku ich międzywymiarowej wędrówki (sezon 1, sezon 2 oraz pierwsza połowa sezonu 3) i na samym końcu tej wędrówki (sezon 6). Z kolei między drugą połową sezonu 3 a końcem sezonu 5 obserwowaliśmy dzieje alternatywnych podróżników, których przygody okazały się bardzo istotne, ponieważ to właśnie ci Slidersi na swojej drodze zdobyli bardzo wiele ulepszeń do egipskiego zegara. Jak się okazało, te ulepszenia i wiedza zdobyta przez alternatywnych Slidersów na temat technologii zjazdów były absolutnie niezbędne dla Slidersów z naszego świata, aby mogli oni powrócić do domu. Innymi słowy - nasi Slidersi musieli spotkać na swojej drodze tych alternatywnych, aby ci drudzy pomogli tym pierwszym wrócić do domu. Z kolei nasi Slidersi pomogli tym alternatywnym w ostatecznym poradzeniu sobie z problemem Kromaggów i przy okazji także z Zercurvianami i Logan St. Claire.

Pozostaje otwarte pytanie - kiedy i jak alternatywni Slidersi znajdą swój dom. Jesteśmy przekonani, że kiedyś również i oni powrócą do swojego rodzinnego wymiaru. Mowa o tym Quinnie, którego ciało było przez rok wtopione w ciało sobowtóra. Mowa o Wade, która była porwana przez Kromaggów, ale na szczęście została uratowana. Mowa o profesorze Arturo, który cudem został po latach odnaleziony przez Rembrandta. Ta czwórka Slidersów nadal podróżuje. Ta czwórka przyjaciół nadal szuka domu!  

Zdjęcia: Brick Lady

 

 

© SLIDERS PL - www.sliders.pl All rights reserved!