New Page 1

              

Menu:

 

 

 

 

 HOME

 » SERIAL
 O serialu
 Aktorzy
 Bohaterowie
 International
 Sliders w Polsce
 Oglądalność

 Zegar i Tunel
 Książki i Komiksy
 
Płyty DVD
 Kasety VHS
 Teksty

 » ODCINKI
 Sezon 1
 Sezon 2
 Sezon 3
 Sezon 4
 Sezon 5
 Sezon 6 PL
 Season 6 ENG

 » GALERIA
 Tapety
 Fotki
 Avatary
 

 » DOWNLOAD
 Napisy
 
 Czołówka
 Pliki Video
 Muzyka
 Inne Pliki

 » STRONA
 Redakcja
 Kontakt   
 Archiwum
 Linki

       

POWRÓT

 

Znaczenie słowa "Sliders"

 

Zadziwiające jak jedno słowo może wpłynąć na losy telewizyjnego serialu. Twórcy musieli się nieźle nagłówkowa, by wymyślić oryginalne słowo, które od razu będzie się kojarzyć telewidzom z dziełem filmowców. By serial mógł odnieść sukces, taki wyraz musi być mocny. To znaczy, powinien być tajemniczy i pełen energii. Wtedy to potrafi on przyciągać jak magnez, a każdy będzie zainteresowany jego znaczeniem. Wyraz „SLIDERS” jest jednym z takich słów.

 

Jednak co „SLIDERS” tak naprawdę oznacza? W polsko-angielskim słowniku „Colinsa” słowo „to slide” oznacza - staczać, ślizgać, przesuwać, wsuwać się. Czyli jest to szybkie, elastyczne i „opływowe” przemieszczanie się. Ruch bez działającej na niego siły oporu i tarcia. Co ciekawe, na placu zabaw w Wielkiej Brytanii i USA „slide” oznacza również zjeżdżalnię! Więc słowa: „zjazd”, „zjeżdżać” także można uznać za polskie odpowiedniki wyrazu „slide”. Jak wszyscy dobrze wiemy, główni bohaterowie serialu „Sliders” są nazywani Slidersami. Czyli tak naprawdę, kim? Kiedyś jedna z polskich stacji nazwała ich „Skoczkami”. Ten, kto to wymyślił chyba nie przepada za fantastyką… Ale po kolei…

 

Sliders (czytaj – slajders) to osoby wędrujące po wielu alternatywnych światach. Ich podróż jest możliwa jedynie dzięki „tunelom” – wrotom lub inaczej oknom do innego wymiaru. Wrota te „slajdersi” potrafią otwierać jedynie o określonym dniu i godzinie. Następnie, gdy „ślizgacze” otworzą tunel, wskakują do niego i dosłownie zjeżdżają do innego wymiaru. Sam „zjazd” nie trwa zbyt długo – tylko przez parę sekund. Czy w czasie tego zjazdu nasi dzielni bohaterowie potrafią się ze sobą porozumiewać, oddychać, czy cokolwiek widzą? Odpowiedź na to pytanie jest trochę skomplikowana. Jeżeli chodzi o rozmowę pomiędzy „slajdersami” w tunelu to odpowiedź nie jest prosta. 

 

Teoretycznie jest to możliwe. Jednak praktycznie ta sprawa jest trudniejsza. Każdy „skok”, czy jak kto woli „zjazd” jest dla tych osób takim przeżyciem i szokiem, iż trudno jest im cokolwiek powiedzieć. Jednak czasami zdarza się, iż możemy usłyszeć ich okrzyki typu: „Aaaaaaa!”, „Ooooo!”. Co do oddychania. W porównaniu do amerykańskiego serialu „SG-1” (Gwiezdne Wrota), „slider” znajdujący się w „tunelu” potrafi oddychać. Tak na marginesie wynika z tego, iż obydwu seriali raczej nie można nigdy ze sobą połączyć. Byłoby to wtedy bardzo nie realne;)

 

Natomiast, jeśli chcemy dowiedzieć się, co widzą bohaterowie podczas „zjazdu”, to tu jest już większe pole do popisu. „Okno” przypomina nam… zjeżdżalnię w parku wodnym! Jest ono zazwyczaj niebieskim wirem, niczym błękitne tornado nad Pacyfikiem. Taki wir jest tak silny, iż ten, kto do niego się zbliży zostanie wciągnięty do środka. Tę teorie mogą udowodnić odcinki serialu, w których „tunel” otwierał się parę metrów nad głowami „slidersów” i ci musieli jedynie podskoczyć, by „błękitny wir” ich wciągnął.

 

Tunele możemy między innymi podzielić na dwa rodzaje: niebieskie i czerwone. Wydawałoby się, iż to nie ma większego znaczenia, a jednak! Zazwyczaj ci „dobrzy”, czyli Quinn i pozostali jego przyjaciele wskakują do błękitnego, jasnego „tunelu”. Natomiast ciemny i purpurowy należy do złych, zazwyczaj do Kromaggs (w polskim tłumaczeniu – Kromaggów). Można pokusić się o stwierdzenie, iż „tunel” jest odzwierciedleniem dusz „skoczków”. Ci o czystym sercu „zjeżdżają” w krystalicznie czystym, błękitnym „tunelu” (Niebo?). A osoby o złych duszach odwrotnie (Piekło?).

 

Poszukiwanie symboliki w przedmiotach z serialu i słowie „SLIDERS” jest świetną zabawą. Każdy może wymyślić własną teorię, co do „Slidersów” i spróbować ją nam przedstawić. „Sliders” czeka na was!

 

Hrabia

 

 

© SLIDERS PL - www.sliders.pl All rights reserved!